Top Bottle

Butelki dla dzieci – blog poświęcony zdrowiu

Jak wybrać butelkę dla naszego dziecka?

Jak wybrać butelkę dla naszego dziecka?

Butelki do karmienia są jednym z podstawowych akcesorium na wyposażeniu każdego rodzica. Choć wybór jej wydaje się stosunkowo łatwy (w końcu czym mogą różnić się od siebie butelki?), tak naprawdę wymaga od nas zastanowienia się i zwrócenia uwagi na coś więcej, niż kształt i kolor. W tym artykule podpowiemy, jak dokonać właściwego wyboru.

Na co zwracać uwagę przy wyborze butelki?

Butelka to nie, jak wiele osób myśli, tylko kształt i atrakcyjny dla dziecka kolor. To również mnóstwo innych parametrów, które okazują się znacznie ważniejsze, zwłaszcza przy pierwszym jej kontakcie z naszą pociechą. Dokonując wyboru zwróćmy zatem uwagę na:

  • pojemność butelki – ta powinna zostać dopasowana do wieku dziecka, ale i przeznaczenia. Jeżeli chcemy, by samo było w stanie ją trzymać, postawmy na mniejszą pojemność – zwłaszcza, jeśli nie jest jeszcze duże. Jeśli już “dorosło” i wymaga więcej pożywienia, powinniśmy zdecydować się na tę większą.
  • smoczek – smoczki produkowane są z lateksu i silikonu. Te pierwsze są zwykle miękkie, ale jednocześnie mało trwałe – mogą zostać przegryzione już po kilku tygodniach stosowania. Drugie z kolei są trwalsze, ale zarazem twardsze.
  • materiał wykonania – butelki mogą być wykonane z tworzywa sztucznego (zwykle plastiku) i szkła. Ten drugi rodzaj docenią rodzice – jest łatwiejszy w wyparzaniu i utrzymaniu czystości. Drugi jest z kolei lepszy w kontakcie z dzieckiem – nie da się go stłuc, a dodatkowo cechuje się sporą elastycznością i zwykle atrakcyjniejszym z perspektywy maluszka wyglądem.

Praktyczne porady w związku z butelkami

Butelki dla dzieci ze strony bee.pl mają to do siebie, że lubią się gubić i brudzić. Właśnie dlatego warto posiadać co najmniej kilka z nich na wyposażeniu. Nie zawsze mamy czas na to, aby na czas umyć butelkę (zwłaszcza, że wymaga to szczególnej uwagi i wyparzenia jej), a ta w natłoku obowiązków może po prostu zaginąć. Warto być przygotowanym na takie ewentualności.

Naszego dziecka nie powinniśmy też rzucać na głęboką wodę – warto więc kupić butelkę jeszcze wtedy, gdy karmimy je piersią i powoli przyzwyczajać do jej obecności, od czasu do czasu zastępując ją pierś. Dziecko w ten sposób przywyknie do niej i łatwiej oswoi się z jej użytkowaniem.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej butelki dla dziecka nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać – zwłaszcza, że jej najważniejszymi aspektami wcale nie są kształt i kolor. Warto więc przemyśleć go dokładnie i wybrać taki produkt, który sprawdzi się w akcji, a który dziecko polubi. Może to być kluczowe w całym procesie odstawiania go od piersi.

Tło zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Zosia