Top Bottle

Butelki dla dzieci – blog poświęcony zdrowiu

Jak wybrać butelkę dla dziecka i na co zwracać przy tym uwagę?

Jak wybrać butelkę dla dziecka i na co zwracać przy tym uwagę?

Wybór odpowiedniej butelki dla dziecka jest prosty – przynajmniej tak mogłoby się wydawać stojąc obok. Tak naprawdę jednak rynek obfituje w różnego rodzaju butelki, które różnią się od siebie nie tylko kształtem czy kolorem, ale też bardziej technicznymi aspektami. Na którą z nich więc postawić, by być z niej zadowolonym, ale też by dziecko mogło korzystać z niej bez problemu?

Na co zwracać uwagę przy wyborze butelki?

Wybierając butelkę dla własnego dziecka mamy do czynienia z mnóstwem innych parametrów, niż kolor i kształt – tak właściwie są to aspekty, na które powinniśmy zwrócić uwagę w ostatniej kolejności. Najważniejsze w tym wszystkim są bowiem:

  • pojemność butelki, którą powinniśmy dopasować do wieku naszego dziecka oraz tego, jakie zastosowanie będzie miała sama butelka. Jeżeli dziecko jest już duże, można postawić na tę nieco większą, ale tylko taką, które będzie w stanie samodzielnie utrzymać. Jeśli z kolei mamy do czynienia z maluszkiem, postawmy raczej na coś mniejszego;
  • materiał wykonania – do wyboru mamy szkło oraz tworzywa sztuczne. Szkło jest oczywiście trwalsze, porządniejsze i łatwiejsze do utrzymania w czystości, ale też jednocześnie łatwe do stłuczenia;
  • smoczek – do wyboru mamy ten lateksowy i silikonowy.

Wskazówki dotyczące korzystania z butelek dla dzieci

Po butelki dla dzieci nie powinniśmy sięgać w ostatniej chwili, gdy dziecko jest już duże i nie wypada karmić go piersią. Zamiast tego powinniśmy zdecydować się na nie tak wcześnie, jak to tylko możliwe i powoli wprowadzać je do jego życia. Nie doprowadźmy do sytuacji, w której konieczne będzie bardziej radykalne podejście i “zmuszenie” dziecka do korzystania z tego sprzętu. Znacznie lepiej jest początkowo przeplatać karmienie piersią z karmieniem przy pomocy butelki i powoli oswajać naszą pociechę z nowym narzędziem do karmienia.

Większość matek potwierdzi też, że warto posiadać więcej niż jedną butelkę. W zabieganym życiu matki często zdarzy się tak, że jedna z nich nie zostanie umyta czy też zagubi się w natłoku rzeczy, które ma na głowie. Dlatego zawsze warto mieć tę zapasową, a najlepiej kilka. Jest się wtedy przygotowanym na każdą ewentualność.

Podsumowanie

Choć wybór butelki dla dzieci może się wydawać łatwy, tak naprawdę może stanowić wyzwanie – zwłaszcza, że na rynku mamy ich całe mnóstwo. W pierwszej kolejności kierujmy się bardziej technicznymi aspektami, dopiero potem zwracając uwagę na takie detale, jak kolor czy kształt. Dzięki temu nasze dziecko nie będzie narzekać, a my zyskamy przydatne narzędzie w naszej codziennej opiece nad nim.

Tło zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Zosia